Hasiči odstraní roj včel jen z veřejných prostranstvích či v ohrožení

„Hasiči odstraňují nebezpečný hmyz pouze poblíž obydlí, kde se nachází osoba, která je alergická na bodnutí hmyzu, dále na veřejných prostranstvích, u škol, školek i nemocnic a podobně,“ sdělila mluvčí hasičů.

Na jaře lidé volají hlavně kvůli včelám, v létě to jsou sršně a vosy. „Pouze v případě ohrožení života nastupují hasiči, v ostatních případech dávají hasiči přednost odborníkům. Činnost související s likvidací hmyzu není totiž úkolem hasičů a provádějí ji soukromé firmy,“ upozornila Horáková. Lidé by proto měli před zavoláním na tísňovou linku zvážit, zda jde o akutní případ vyžadující zásah hasičů nebo lze situaci řešit jinak.

Kdo objeví roj včel na své zahradě, neměl by k místu několik hodin chodit – včely odletí a opylí stromy a květy. Nejsou agresivní, jeden z nepracovitějších tvorů na světě podle včelařů nemá na napadání čas – jen v případě hrubého ohrožení brání včelí matku.

„Včelí roj nelétá zpravidla daleko od domovského úlu, proto pokud se u Vás na zahradě objeví, zachovejte klid, k místu nechoďte a zkuste nejprve kontaktovat včelaře v sousedství.