Stalin byl diktátor i doma

Sovětský vůdce Josif Vissarionovič Stalin (†73) patří mezi nejhorší diktátory moderních ději. V březnu uplynulo od jeho smrti 70 let. Jako tyran se choval i ke svým nejbližším. Manželka Naděžda se do něj zamilovala už v patnácti letech, manželství však začalo znásilněním a později přicházely další problémy. Naděžda zemřela za velmi podezřelých okolností.

Stalinova žena zemřela za podezřelých okolností. Během slavnostní večeře, při níž byli přítomni i mnozí významní hosté, se odmítla připojit k přípitku. Neučinila tak ani poté, co ji k tomu její manžel vyzval a z večírku odešla. Další den spáchala sebevraždu. Oficiálně však zemřela na zánět slepého střeva. Ani její děti dlouho nevěděly o tom, že se jejich matka střelila do srdce. Lékaře, který její tělo ohledával, nechal Stalin popravit, aby nemohl promluvit o tom, co se skutečně stalo a dokumenty o její smrti zničil. Její hrob už nikdy nenavštívil.

V březnu uplyne sedmdesát let od smrti největšího masového vraha historie, sovětského vládce Stalina. Na svých rukou má krev desítek milionů lidí, zásadně ovlivnil dějiny 20. i 21. století, měl fatální vliv na politické, ekonomické i sociální směřování Československa, na izolaci naší země, trvající několik dekád.