Skupina Kaprain převezme společnosti Synthesia, Mafra a LONDA

Investiční skupina Kaprain a společnost Agrofert se dohodly na prodeji chemických závodů Synthesia, společnosti Mafra a společnosti LONDA. Stoprocentní majetkový podíl v těchto společnostech získá Kaprain po schválení příslušnými antimonopolními úřady.

Odprodej těchto aktiv nám umožní se do budoucna více soustředit na klíčové segmenty našeho podnikání, na jejich rychlejší rozvoj a zejména na rychlejší expanzi v zájmových aktivitách a regionech. Zvolili jsme investora, který by měl být pro Synthesii, Mafru i LONDU zárukou jejich dalšího úspěšného rozvoje,“ říká Zbyněk Průša, předseda představenstva společnosti AGROFERT, druhého největšího výrobce hnojiv v Evropě a největšího zemědělského a potravinářského koncernu ve střední Evropě.

„Dnes jsme podepsali naši doposud největší akvizici. Díky akvizici Synthesie výrazně posílíme na evropském trhu speciální chemie a staneme se jedním z nejdůležitějších hráčů v regionu,“ hodnotí uzavřený obchod majitel skupiny Kaprain Karel Pražák.

Jedním z pilířů skupiny Kaprain je společnost Spolchemie, která patří mezi největší výrobce pryskyřic v Evropě a má silnou pozici v segmentu nátěrových hmot.  Součástí skupiny Kaprain je také tradiční slovenská chemička Fortischem. Právě synergie těchto společností se Synthesií umožní další růst a rozvoj.

„Synergii využijeme na všech úrovních. Významně posílíme pozici na evropském trhu speciální chemie, doplníme produktové portfolio a využijeme průnik mezi zákazníky i distributory všech společností,“ vysvětluje ředitel Spolchemie Daniel Tamchyna a zdůrazňuje: „Klíčové synergie ale využijeme i v rámci aplikovaného výzkumu včetně patentů a licencí, jež tvoří hlavní motor úspěšného rozvoje. Výrazně snadněji pak společně zvládneme proces dekarbonizace vlastních podnikových energetik a získané areály nám umožní případnou výstavbu nových provozů v rámci speciální chemie.“

Všechny zmíněné chemické společnosti dosahují obratu téměř 20 miliard korun, z čehož jde drtivá většina na export, a zaměstnávají téměř 3 500 lidí. 

Vlastníkem pardubických chemických závodů Synthesia se skupina Kaprain stane po schválení transakce ze strany příslušných antimonopolních úřadů.

„Synthesia je výborně řízená společnost s úspěšnou historií, a tak pevně věříme v rychlé začlenění do skupiny Kaprain,“ vysvětluje Daniel Tamchyna.

Spolu se Synthesií Kaprain kupuje také skupinu společností Mafra a LONDA. Do ní spadají nejen média (deníky, online média, rádia a TV), ale také tiskárna či skupina TicketPortal, stejně jako provozovatel rádia Impuls. Nákupem společností Mafra a LONDA vstupuje skupina Kaprain do zcela nového segmentu. Zorientování se a jakékoli následné kroky tak potrvají o něco déle než v případě Synthesie. Další kroky v Mafře a LONDĚ tak skupina Kaprain nebude minimálně do schválení ze strany relevantních antimonopolních úřadů komentovat.